EB5 Yatırımcı Vizesi Süreçleri

EB5 Yatırımcı Vizesi Süreçleri

  • Öncelikle EB-5 Yatırımı yapmak için kullanacağınız miktarın yasal yollarla elde edildiğinin Amerikan vatandaşlık Ofisi’ne (USCIS) belgeleri ile kanıtlanması gerekiyor
  • Yatıracağınız miktarın yasal kaynağını belgeleme aşamasından sonra, bu miktarı hangi projeye yatıracağınıza karar vermeniz gerekiyor. Green Card ve paranızı geri almanızı en çok etkileyecek konu yatırım yapacağınız projenin seçimi olduğu için, proje seçiminde dikkat edilmesi gerekmektedir.
  • Proje’yi seçip, paranızı projeye yatırdıktan sonra ise, yine beraber çalıştığınız hukuk bürosu ile birlikte Amerika Vatandaşlık Ofisi’ne (USCIS) başvuru yapmak gerekiyor. Bu başvuruyu I-526 Formu doldurularak yapılıyor. Böylece başvuru tamamlanmış oluyor.
  • Halihazırda bir I-526 başvuru süreci 18-20 ay arası sürüyor. Bu süre değişebilir; artabilir veya azalabilir. Bu konu avukatınıza veya seçtiğiniz projeye göre değişebilecek bir durum değildir. I-526 başvurusu yapıldıktan sonra başvuruyu direkt USCIS’te sıraya giriyor. Her zaman başvuru sırasına göre inceleme yapılıyor. Yani hızlandırmak veya extra bir bedel dahi ödeyerek VIP hizmet almak mümkün değil.
  • Yaklaşık 18-20 aylık sürede I-526 onaylandıktan sonra yatırımcıya koşullu Green CardGreen Card veriliyor. Koşullu Green Card, daimi Green Card ile tanıdığı haklar bakımından aynı. Ülkede herhangi bir yerde çalışabilir, seyahat edebilirsiniz, kendi ülkeniz ve Amerika arasında seyahat edebilirsiniz. “Koşullu” denmesinin sebebi aslında yukarıda bahsettiğimiz 2 yıl süre ile Amerika’da 10 tam zamanlı iş imkanının yaratılması “koşulu” ile verilmiş olması. İki yılın sonunda USCIS, sizin bu koşulu yerine getirip getirmediğinizi inceliyor. yerine getirdiyseniz koşulu kaldırıyor, getirmediyseniz Green Card’ınızı iptal ediyor.Koşullu Green Card’ın geçerliliği 2 – 2,5 yıl kadar dememizin nedeni, USCIS’in inceleme süresini de düşünerek size mümkün olan en doğru bilgiyi vermek.
  • Koşullu Green Card verildikten sonra A.B.D.’de istediğiniz şehirde yaşayabilir, çalışabilir, çocuğunuzu istediğiniz okula kayıt ettirebilir veya istediğiniz başvuru yapabilirsiniz. Bölgesel Merkez’den de yatırımınızın söz konusu gösteren belgeleri almalısınız.
  • Bu 2 – 2,5 yılın son aylarında Green Card’ınızın koşulunun kaldırılması için USCIS’e I-829 adı verilen formla başvurmanız gerekmektedir. Bu formu doldururken projeye yaptığınız yatırımınızın Green Card koşulunuz olan 10 tam zamanlı iş imkanını yarattığını gösteren belgeleri de sunmanız gerekmektedir.
  • Yatırım kısmına geçersek yatırımı yapıyorsunuz; I-526 başvurunuzu yatırımı yapmadan önce gerçekleştiremezsiniz; özellikle de Bölgesel Merkez yatırımı yolundan giderseniz. Dolayısı ile önce projeyi seçip yatırımınızı yapmalısınız ki I-526 başvurunuzu yapabilesiniz. Bölgesel Merkez size I-526 başvurunuzuyapmanız için, başvurunuzun bir parçası olacak katılım sertifikasını vermeli.
  • Green Cardınızı aldınız ve 5-7 yıl içinde paranızı geri aldınız. Amerika’da ikamet etmeye başladıktan 5 yıl sonra – ki bu en az 5 yıllık süre hem koşullu hem de daimi Green Card statüsü içinde olduğunuz sürede gerçekleşmiş oluyor – eğer isterseniz Amerikan vatandaşlığına hak kazanıyorsunuz.

İletişime Geç

Aklınıza takılan tüm sorularınız için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Telefon

Telefon

+902129121234

Ofis

Ofis

Mecidiyeköy / İstanbul

Pazartesi - Cumartesi

Pazartesi - Cumartesi

09:00 – 18:00

Mail Gönder

Mail Gönder

info@eb5invest.com